Světový týden kostí a kloubů – od 12.10. 2014

  • 12.10. - Světový den artritidy
  • 16.10. – Světový den páteře
  • 17. 10. - Světový den úrazů
  • 20.10. – Světový den proti osteoporóze

Světová zdravotnická organizace nám na říjen stanovila týden kostí a kloubů. V rámci této příležitosti si můžeme připomenout pár důležitých informací o pojivových tkáních (kost, chrupavka, vazivo) a problémech, které se jich týkají, a které se nám často pletou.

Jód má svůj mezinárodní den!

Dne 6. března každoročně již od roku 1999 slaví jód svůj mezinárodní den. Tento den, který vyhlásil český výbor pro UNICEFF, nám má připomenout, že jód je pro naše tělo nepostradatelný. Je velice důležitý pro správný vývoj organismu, jeho nedostatek i nadbytek
může vést k rozvoji různých onemocnění.

Jód

Chemická značka jodu je I, latinsky se nazývá Iodum a patří do skupiny halogenů, tvoří tmavě fialové destičkové krystalky. V přírodě se vyskytuje jen ve formě sloučenin s dalšími prvky.

Jód je přítomen především v mořské vodě, vhodná je proto častá konzumace mořských ryb a darů moře. Dále je obsažen v některých minerálních vodách (např. vincentka), uměle bývá přidáván do některých mléčných výrobků v podobě jodistanu sodného, kromě toho je jód přidáván i do běžné kuchyňské soli, čímž je riziko nedostatku jódu v populaci značně sníženo.

Z přírodních zdrojů lze jmenovat sladkovodní řasu Chaluhu bublinatou, která obsahuje organické sloučeniny jódu. Obsahem jódu se dále vyznačují především mořské řasy, v jednotlivých druzích je jeho množství proměnlivé, obsahují však jód ve vodě rozpustné formě, kterou dokáže lidský organismus velmi dobře využít.

Doporučená denní dávka jódu pro dospělého se podle věku a země pohybuje mezi 150 – 200 mikrogramy, těhotné a kojící ženy potřebují
denní příjem jódu ještě o trochu vyšší 230 – 260 mikrogramů. Děti v závislosti na věku potřebují 50 (kojenci) až 180 mikrogramů (starší školní děti).

V současné době je považováno do bronzova opálené tělo jako symbol krásy a zdraví. Při zdravém způsobu opalování, vnímáme pozitivní vliv slunečního svitu, získáváme vitamin D, odstraňujeme pocit únavy a deprese. Při opalování bychom ale měli myslet na své zdraví a zamyslet se nad volbou správných opalovacích přípravků.

Nejvíce pozornosti bychom měli věnovat dětem, které mají velmi citlivou pokožku a jejich opalování představuje největší riziko. Kojenci by neměli být vystavování přímému slunci vůbec. Batolata maximálně 1 hodinu denně. Pro děti vždy vybíráme opalovací přípravky s vysokým slunečním ochranným faktorem a odolností vůči vodě a potu.

Při opalování naše tělo vytváří kožní barvivo melanin, který je příčinou zhnědnutí pokožky. Kožní barvivo melanin je přirozenou ochranou pokožky před UV zářením.

Nadechněte se zhluboka!

Na měsíc listopad připadají dva významné dny. Třetí středu v měsíci (letos 20.11.) probíhá světový den boje proti chronické obstrukční plicní nemoci (=CHOPN) a třetí čtvrtek v měsíci (21.11.) se koná mezinárodní nekuřácký den.
Tyto dva dny spolu vlastně úzce souvisí, jak bude dále řečeno, kouření, které kromě jiného poškozuje právě dýchací cesty, je hlavní příčinou CHOPN.

Den boje proti CHOPN

Světový den boje proti CHOPN vyhlásila Světová iniciativa boje proti CHOPN poprvé v roce 2002. Cílem tohoto dne je upozornit na tuto nebezpečnou nemoc a poukázat na důležitost jejího včasného odhalení, které je základem úspěšné léčby. S chronickou plicní obstrukční nemocí se české republice léčí přes 250 tisíc lidí. Podle odhadů lékařů je však počet nemocných daleko větší. Předpokládá se, že u velkého počtu lidí nebyla tato nemoc diagnostikována, neboť nemocní přichází často k lékaři bohužel, až když je příznaky nemoci příliš obtěžují
a omezují v běžném životě, přitom právě včasná diagnostika a správná léčba jsou klíčové pro kvalitu a délku života nemocného.