V současné době je považováno do bronzova opálené tělo jako symbol krásy a zdraví. Při zdravém způsobu opalování, vnímáme pozitivní vliv slunečního svitu, získáváme vitamin D, odstraňujeme pocit únavy a deprese. Při opalování bychom ale měli myslet na své zdraví a zamyslet se nad volbou správných opalovacích přípravků.

Nejvíce pozornosti bychom měli věnovat dětem, které mají velmi citlivou pokožku a jejich opalování představuje největší riziko. Kojenci by neměli být vystavování přímému slunci vůbec. Batolata maximálně 1 hodinu denně. Pro děti vždy vybíráme opalovací přípravky s vysokým slunečním ochranným faktorem a odolností vůči vodě a potu.

Při opalování naše tělo vytváří kožní barvivo melanin, který je příčinou zhnědnutí pokožky. Kožní barvivo melanin je přirozenou ochranou pokožky před UV zářením.

Moderní sluneční kosmetika umožňuje pobyt na slunci s výrazným snížením rizika nežádoucího poškození kůže a nepříjemných alergických reakcí. Vždy vybíráme opalovací přípravky dle našeho fototypu pleti s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Vhodné jsou opalovací přípravky s kombinovanými fyzikálními a chemickými filtry, které zajišťují dlouhodobější ochranu. Při výběru opalovacího přípravku se řídíme nejen celkovým ochranným faktorem, ale také symbolem „UVA“ v kolečku. Tento symbol vyjadřuje u opalovacího přípravku maximální ochranu proti vysoce škodlivému ultrafialovému záření typu A, které při silné expozici poškozuje DNA buňky, což se může projevit závažným poškozením zdraví.

Vhodné opalovací přípravky by měly obsahovat složky chránící DNA kožní buňky před stresem a atakem volných radikálů, které zabraňují stárnutí a degenerativním změnám uvnitř buňky. ´Při pobytu na slunci je třeba nejen se pečlivě chránit, ale zároveň pokožku vyživovat a hydratovat. Kvalitní přípravky by měly obsahovat vyživující složky, jako např. vitaminy, bambucké máslo, rostlinné extrakty, které pokožku dokonale zjemňují a zvyšují odolnost kůže vůči infekcím, aj.

Kvalitní opalovací přípravky navíc obsahují moderní účinné složky zabraňující alergickým reakcím na sluneční záření, což ocení zejména citlivé osoby a rodiče malých dětí. Protialergizující složky eliminují suchost kůže, svědění a intenzivně regenerují kožní bariéru.

Účinná a ochranná sluneční kosmetika by neměla obsahovat dráždivé přísady jako parabeny, PEGy aj.. Další nežádoucí složkou v opalovacích přípravcích je parafin, který se hromadí v pórech a zabraňuje tak volnému dýchání a vede k přehřívání pokožky.

Zdroj: http://www.alphega-lekarna.cz/web/consumer-facing/uzivejte-si-slunce-bez-obav

Nemáte oprávnění publikovat komentáře