Světový týden kostí a kloubů – od 12.10. 2014

  • 12.10. - Světový den artritidy
  • 16.10. – Světový den páteře
  • 17. 10. - Světový den úrazů
  • 20.10. – Světový den proti osteoporóze

Světová zdravotnická organizace nám na říjen stanovila týden kostí a kloubů. V rámci této příležitosti si můžeme připomenout pár důležitých informací o pojivových tkáních (kost, chrupavka, vazivo) a problémech, které se jich týkají, a které se nám často pletou.

1) POJIVOVÁ TKÁŇ:

Kost

Kost je mineralizovaná pojivová tkáň, která tvoří náš pasivní pohybový aparát – kostru. Na ni se pak upínají svaly a vazy, jako aktivní složka hybného ústrojí. Povrch kosti je chráněn vazivovým obalem, který není na místech úponů a kloubních hlavic.Uvnitř má kost dva druhy materiálu: hutná kostní tkáň – ta je umístěna na povrchu kosti, její stavba je upravena ve vrstvy – lamely.A za druhé houbovitá kostní tkáň – umístěna uvnitř kosti. Přestavba kostní tkáně probíhá po celý život, ve stáří pomaleji. Podle tvaru můžeme kosti rozdělit na dlouhé, krátké a ploché, které se liší nejen tvarem, ale také stavbou a způsobem růstu. Podle vzniku pak ještě dělíme kosti na kosti vznikající z vaziva (např. lebka) a kosti vznikající z chrupavky (např. kost pažní).

Chrupavka

Chrupavka je bezcévná tkáň, kterou tvoří vazivové buňky - chondrocyty a mezibuněčná hmota dvou typů. Je to velmi pevná, ale zároveň pružná tkáň. Při embrionálním vývoji je základem pro vznik celého skeletu. V organismu se vyskytují tři typy chrupavky: Hyalinní – která je nejrozšířenější (nosní chrupavky, zavěšení žeber na hrudní kosti, kloubní chrupavky. Elastická–je více pružná (ušní boltec, část Eustachovi trubice, hrtanová příklopka). Vazivová - (meziobratlové ploténky, spojení stydkých kostí).

Vazivo

Vazivo je tvořeno buňkami (fibrocyty a fibroblasty), fibrilami a velkým podílem mezibuněčné hmoty, tvořené tekutinami a proteiny (hlavně kolagen). V organismu slouží jako ochranná pouzdra orgánů, jako šlachy a vazy a jako výplně mezi orgány.


2) ONEMOCNĚNÍ:

Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění kostí. Kostní hmota postupně ztrácí svůj stavební prvek, vápník, následkem toho řídne, stává se křehčí a náchylnější k jakékoliv zátěži. Vápník v našem těle má velmi složitý metabolismus, je průběžně odbouráván a zase vestavován do kostní tkáně. Pokud ale převládnou procesyodbourávací, nastane problém. Tato nerovnováha může být vyvolána celou řadou důvodů: choroby žláz s vnitřní sekrecí, dědičná onemocnění, chronická onemocnění jater a ledvin, cukrovka, nádorová onemocnění. Osteoporóza se vyvíjí postupně, nenápadně. Pokud nedojde k jejímu podchycení v rámci preventivních prohlídek (stanovení vápníku v krvi, měření hustoty kostí), potom je prvním příznakem až zlomenina, která může být vyvolaná jen nepatrnou zátěží. Osteoporózou trpí hlavně ženy po přechodu. Je to způsobeno tím, že v jejich organismu dochází ke změně v koncentracích jednotlivých pohlavních hormonů (zejména poklesu množství estrogenu). Tento hormon hraje roli jakéhosi regulátora při ukládání vápníku do kostí. Proto je někdy vhodné nasadit hormon substituční terapii. Riziková je celá skupina seniorů a to zejména kvůli horšímu vstřebávání vápníku ve střevě. Snižuje se u nich i koncentrace aktivního vitaminu D, který je nutný pro ukládání vápníku do kostí. Dalšími rizikovými faktory mohou být sedavý způsob života a nedostatek pohybu, kouření, chronický příjem alkoholu či nadměrné pití kávy.
Ačkoliv je řídnutí kostní tkáně přirozený proces související se stárnutím těla, existují možnosti účinné prevence, které mohou tento proces zpomalit. Základem je fyzická aktivita přiměřená zdravotnímu stavu a věku - chůze, jízda na kole a plavání jsou nejvhodnější tělesnou činností. Pro udržení normálního stavu kostí je potřebný vápník. Ten navíc přispívá k normální činnosti svalů a správnému fungování nerovových přenosů. Podobně důležitý je vitamin D, který napomáhá normalizovat hladinu vápníku v krvi. Také hořčík přispívá se správnému ukládání vápníku do kostí. Mezi přírodní zdroje vápníku a vitaminu D patří mléčné výrobky, rybí tuk a olejnatá semena. Pokud ale patříme do rizikové skupiny, či začínáme cítit obtíže, můžeme vápník a vitamin D doplnit v tabletách.

Osteoartróza = artróza

Osteoartróza je onemocněním kloubů, které je charakterizováno místním úbytkem kloubní chrupavky a ztrátou její pružnosti. Obvykle se objeví zarudnutí, tuhnutí a bolesti, ale i citlivost na dotek a „vrzání“ při pohybu. Na okrajích kloubních ploch může docházet k tvorbě kostních výrůstků (osteofytů), které omezují rozsah pohybu. Nejčastěji jsou poškozeny velké klouby – kyčle a kolena. Příčin tohoto onemocnění je také celá řada: vyšší věk a opotřebení chrupavek, úrazy, zánětlivé choroby kloubů, metabolická onemocnění, nadměrné zatížení kloubů (sport, obezita, pohybové stereotypy). Je třeba si uvědomit, že mezi mírou poškození kloubu a bolestivostí není přímá úměra.
Jak už bylo zmíněno výše, chrupavka není vyživovaná přímo cévami. Proto je její regenerace velmi obtížná, ne-li nemožná. Proto se musíme snažit o prevenci a chránit, případně vyživovat své klouby již dopředu. Je třeba korigovat jakékoli svalové či šlachové disbalance, které mohou způsobovat nepravidelný/nerovnoměrný pohyb a tudíž zatížení kloubů. Rehabilitace či zdravotní tělocvik jsou namístě všude tam, kde je jen náznak problému. Samostatnou kapitolou je pak nadváha – klouby jsou dimenzovány na určitou optimální tělesnou hmotnost a nadváha vede prakticky vždy k předčasnému opotřebení kloubů. Pokud víme, že své chrupavky z jakéhokoli důvodu více namáháme, je vhodné svou kloubní chrupavku vyživit. Bylo prokázáno, že preparáty s obsahem glukosamin-sulfátu a chondroitinu jsou schopné podpořit regeneraci chrupavky,
zpomalit její úbytek a zmírnit bolesti vyvolané jejím poškozením. Vhodné může být i podávání kolagenu, často kombinovaného s vitaminem C. Nejobvyklejší doporučení pro užívání kloubní výživy je užívání dvou tříměsíčních kúr v průběhu roku. Pokud cítíme při užívání úlevu, není problém suplementovat celoročně, přípravky nemívají nežádoucí účinky a netvoří se na ně žádný návyk. Pokud se objeví bolesti, otok, zarudnutí - je na místě omezení zátěže a nesteroidní protizánětlivé léky – lokálně nebo i systémově. V kloubu nejspíše probíhá zánět, který může kloubu ještě více uškodit. Pokud obtíže trvají déle, je rozhodně vhodné navštívit lékaře. Nabízejí se pak totiž další způsoby léčby, jako jsou např. injekce hyaluronové kyseliny do kloubu a různé způsoby chirurgického ošetření až po transplantaci chrupavky či implantaci kloubní protézy.

Artritida

Artritida je autoimunitní zánět, který se může objevit v každém věku, výjimečně i u dětí. Na rozdíl od artrózy je revmatoidní artritida onemocněním celého organismu a postihuje tělo symetricky na obou stranách. Příznaky revmatoidní artritidy mohou být zpočátku velmi obecné a neurčité, a tak se stává, že je správná diagnóza stanovena pozdě. Nemoc obvykle zasáhne více kloubů najednou na obou stranách těla − nejdříve drobné klouby rukou a zápěstí, poté často i ramenní a další klouby. Pokud se zánět neléčí nebo probíhá delší dobu, může dojít k poškození chrupavek i kostí. Klouby se zdeformují, ztuhnou, ztratí pohyblivost, nemoc může vést až k trvalé invaliditě.
Čím dříve se zahájí léčba, tím lépe. Ordinují se nesteroidní antirevmatika (potlačují bolest a částečně zánět), chorobu modifikující léky (tlumí zánět a zpomalují postup nemoci) a kortikosteroidy (nejúčinnější léky, které však při dlouhodobém užívání mohou mít některé nežádoucí účinky).U některých pacientů může být další možností operační zákrok, při němž lékař odstraní zanícenou tkáň či revmatoidní uzly, nebo náhrada poškozeného kloubu umělým. V posledních letech se prosazuje tzv. biologická léčba. Tento moderní typ léčení využívá preparáty bílkovinné povahy, které zasahují přímo a účinně do imunitních reakcí organismu.

Zdroje informací:

  • www.solen.cz – odborné články
  • Klener P, et al. Vnitřní lékařství. Praha: Karolinum, 2006
  • www. wikipedia.org
  • www.revmaticke-nemoci.cz přednášky z farmakologie – Faf UK, Hradec Králové

Naše Alphega nabídka (akční leták od 6. 10. Do 2. 11.)

Calcichew D3, 200IU………………………………………………………. 129,-
Colafit s vit. C (60kostiček+60tablet)………………………………………. 399,-
Flector EP gel, 60g………………………………………………………….. 109,-
Flector EP gel, 100g………………………………………………………… 129,-
GS Condro diamant, 60 tbl…………………………………………………. 399,-
Konopné mazání Mentolen, 200 ml………………………………………… 146,-

Nemáte oprávnění publikovat komentáře